Rozwód Inaczej
  • Strona Główna
  • O mnie
  • O mediacji
  • Oferta
  • Blog
  • Kontakt
  • (+48) 606 902 964
  • mediacjewitkowska@gmail.com
dziecko
9 lutego 2020

Twoje dziecko podczas rozwodu. Zadbaj o jego bezpieczeństwo.

dziecko, wsparcie

Wiele decyzji o rozwodzie jest odwlekanych ze względu na dziecko. Dzieci przechodzą ten proces dużo trudniej niż rodzice. Rozstanie i rozwód są zawsze bolesne i trudne. Zobacz, jak dać wsparcie dzieciom podczas rozwodu.

Decyzja o wyprowadzce, a później o rozwodzie bez względu na to czy dziecko zostaje w dotychczasowym domu czy wyprowadza się z jednym z rodziców, jest bardzo trudny. Niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie dziecka do takiego kroku i wyjaśnienie nowej sytuacji.

Podczas rozwodu rodzice są bardzo mocno skonfliktowani i często skupieni na własnych sprawach i problemach. To czas, kiedy niestety łatwo jest odstawić własne dziecko ona boczny tor. Niezwykle ważne jest by pamiętać o dziecku i zapewnić mu poczcie bezpieczeństwa. Dziecko wielokrotnie obwinia się o to co dzieje się w domu, nie potrafi poradzić sobie z emocjami, złością, strachem czy bólem. Często też dziecko jest świadkiem kłótni pomiędzy rodzicami. Rolą rodzica jest pomoc dziecku i przeprowadzenie go przed tą bolesną dla wszystkich sytuacje. Zwykle rozród jest negatywnym doświadczeniem zarówno da dzieci jak i rodziców. Rodzicu, postaraj się możliwe najlepiej przygotować swoje dziecko do nowej rzeczywistości.

Dziecko a rozwód. Jak pomóc dziecku znieść rozstanie?

Bez względu na powód rozstania, mając dziecko, zawsze będziecie przede wszystkim rodzicami. Podjęcie decyzji przez rodziców o rozwodzie jest zwykle zupełnie niezrozumiałe dla dzieci. Najważniejsze co rodzice muszą zrobić to zapewniać swoje dziecko o niezmiennej, bezwarunkowej miłości do nich. Wy jako rodzice możecie przestać się kochać, ale dzieci przez was, muszą czuć się zawsze kochane.

Bardzo ważne jest, by przygotować się do rozwodu. Poznać swoje prawa i obowiązki. Formalne strony rozstania:

Poznaj swoje prawa.

Zaopatrz się w kodeks rodzinno-opiekuńczy, tam znajdziesz najważniejsze prawa i obowiązki jako rodzica. Mimo, że jest to materiał prawniczy warto mieć go pod ręką.


Przygotuj plan działania.

Najrozsądniej jest żebyście jako rodzice, ustalili formę opieki nad dzieckiem. Jeszcze przed rozprawą. W tym miejscu apeluje, abyście odłożyli na bok własne animozje, przeanalizowali sytuacje dzieci i własne możliwości sprawowania opieki. Obydwoje jesteście bardzo ważni dla prawidłowego rozwoju psychicznego, emocjonalnego waszych pociech. Stanowcze NIE mówimy wszelkim formom szantażu, w które wciągane są dzieci. Próby alienacji dzieci od jednego z rodziców, mogą również pociągnąć konsekwencje prawne.

Formy opieki.

Przy jednym z rodziców, czy naprzemienna? Obie opcje zawsze wymagają waszego porozumienia dla dobra dzieci. Przygotujcie harmonogram, wg którego będą realizowane kontakty z dzieckiem.


Kwestie finansowe.

Kto i w jakiej formie łoży na dziecko. Jeżeli wasze stanowiska co do utrzymania dziecka są wyjątkowo rozbieżne, polecam skorzystać z arkusza do wyliczenia alimentów. Arkusze, są dość szczegółowe, ale dają nam obraz jakiego rzędu wielkości są to koszty.

Poinformuj dziecko.

Informację tą powinniście przekazać dziecku obydwoje, jest to kluczowy moment dla Waszego dziecka. Dziecko nie może czuć, że bezpowrotnie traci jednego z rodziców. Musicie wspólnie zmierzyć się z tą sytuacją. Wspólnie musicie wcześniej ustalić wszystkie szczegóły rozmowy, abyście mogli pokaz dziecku, że wszystko jest zaplanowane i będzie realizowane wg. jakiegoś schematu, to daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Pomimo nowej rzeczywistości, rodzice mają to pod kontrolą, taki przekaz powinno dostać dziecko. Postarajcie się jak najszybciej poinformować dziecko o waszych planach. Pamiętajcie, że dzieci podświadomie potrafią przeczuwać, że coś się zmienia. Im dłużej zwlekacie tym większa szansa, że tą informację przekaże im osoba trzecia. Zadbajcie również o odpowiednią atmosferę takiej rozmowy, nie w biegu czy w czasie śniadania przed wyjściem do pracy czy szkoły. Zarezerwuj więcej czasu, aby móc opanować ewentualne emocje dziecka, wybuch płaczu, czy dać sobie czas na przytulenie i milczenie.

Zadbaj o dziecko podczas rozwodu! 

Niezależnie jakie są powody waszego rozstania i jak cała sprawa się potoczy najważniejsze jest, by zabezpieczyć dziecko i jego zdrowie psychiczne. To Was obowiązek jako rodziców. Rozstanie jest trudne, ale macie do tego prawo. Tak samo jak dziecko ma prawo do poczucia bezpieczeństwa i miłości.

Przeczytaj również moją historię rozwodu. 

 

Related Posts

Pogotowie Partnerskie

dziecko, mediacje, rozwód, wsparcie

Poznaj Pogotowie Partnerskie – weź udział w konsultacjach.

Dziecko podczas rozwodu

dziecko, rozwód, wsparcie

Dziecko podczas rozwodu. Moja historia.

życie od nowa

dziecko, rozwód, wsparcie

Życie od nowa. Rozwód to nie koniec świata.

Ostatnie wpisy

  • Poznaj Pogotowie Partnerskie – weź udział w konsultacjach. 22 kwietnia 2020
  • Dziecko podczas rozwodu. Moja historia. 8 marca 2020
  • Formalności związane z mediacjami – o czym warto wiedzieć decydując się na mediacje 25 lutego 2020
  • Życie od nowa. Rozwód to nie koniec świata. 16 lutego 2020
  • Twoje dziecko podczas rozwodu. Zadbaj o jego bezpieczeństwo. 9 lutego 2020

Kategorie

  • biznes
  • dziecko
  • formalności
  • mediacje
  • rozwód
  • wsparcie
Rozwód Inaczej
  • (+48) 606 902 964
  • mediacjewitkowska@gmail.com
© Copyright 2020 Rozwód inaczej
Polityka Prywatności

Projekt strony: onlinesupport.pl

Strona zgodna z wytycznymi RODO. Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz że akceptujesz naszą Politykę Prywatności. RozumiemPolityka prywatności